Z rakouské banky uloupil skoro čtyři miliony, pracovníka střelil do hlavy: Dostal 8,5 roku ve vězení

Krádeže a vloupání do domu jsou čím dál častější.

Z rakouské banky uloupil skoro 4 miliony, pracovníka střelil do hlavy: Dostal 8,5 roku ve vězeníZa loupežné přepadení rakouské banky a české směnárny stráví pětadvacetiletý Lukáš Špánik definitivně 8,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který zamítl jeho odvolání. Mladík banku přepadl předloni v říjnu a uprchl v přepočtu se zhruba 3,7 miliony korun. Pracovníka banky přitom střelil plynovou pistolí do hlavy. O dva týdny dříve přepadl také směnárnu v okrese Ústí nad Labem, odkud však odešel s nepořízenou. Dopaden byl v Karviné, kde žije. Mladík se k přepadením přiznal.

Za loupežné přepadení rakouské banky a české směnárny stráví pětadvacetiletý Lukáš Špánik definitivně 8,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který zamítl jeho odvolání. Mladík banku přepadl předloni v říjnu a uprchl v přepočtu se zhruba 3,7 miliony korun. Pracovníka banky přitom střelil plynovou pistolí do hlavy. O dva týdny dříve přepadl také směnárnu v okrese Ústí nad Labem, odkud však odešel s nepořízenou. Dopaden byl v Karviné, kde žije. Mladík se k přepadením přiznal.

„Trest mu byl ukládán v rámci sazby pět až 12 let. Trest v polovině trestní sazby nelze považovat za nepřiměřeně přísný,“ uvedl předseda Senátu Vilém Ravek. Poukázal na to, že mladík nebyl sice dosud trestán, řádný život však před touto trestnou činností nevedl. Podle soudu muž podobnou trestnou činnost již dříve páchal také v Polsku a Německu, stíhán je také na Slovensku.

První přepadení se odehrálo na začátku října 2014 v Petrovicích. Na pracovnici směnárny vytáhl atrapu střelné zbraně a záměrně zkomolenou češtinou po ní přál peníze. Když to žena odmítla a po zbrani se ohnala, výstražně vystřelil do stropu a nakonec utekl s nepořízenou.

O dva týdny později v Rakousku přepadl banku. Nejprve si nechal proměnit bankovku a poté vytáhl plynovou pistoli. Přelezl překážku, dal pistol úředníkovi k hlavě a donutil jej otevřít trezor, odkud odcizil zhruba 3,7 milionu korun. Poté muži zbraň přiložil na čelo a vystřelil. Způsobil mu popáleninu, úředníka zásah poznamenal především psychicky. „Bylo to nesmyslné, nepochopitelné a neuvěřitelně brutální. Ani obžalovaný nedokázal vysvětlit, proč na něj tak zaútočil,“ popsal předseda Senátu.

Mladíkovi původně hrozilo za loupež pět až 12 let, u soudu se domáhal nižšího trestu. „Jsem si vědom, že jsem udělal chybu. Byl jsem v tíživé finanční situaci, byl jsem závislý na automatech a hazardních hrách, dostal jsem se do dluhů. Nechtěl jsem ublížit muži (bankovnímu úředníkovi v Rakousku), je to pro mě nepochopitelné, proč jsem to udělal, nedokážu si to vysvětlit. Nemíním už dále pokračovat v trestné činnosti, už takhle jsem si pokazil život,“ uvedl Špánik. Podle jeho obhájkyně krajský soud nepřihlédl k jeho doznání a k lítosti. „Obžalovaný dosud nebyl soudně trestán. Další řízení v dalších státech nebyla dosud pravomocně ukončena, nelze tak k nim přihlížet,“ uvedla obhájkyně.

Podle žalobkyně je však trest přiměřený. Poukázala na to, že z výpovědi rakouského bankovního úředníka vyplývá, že měl ještě rok po přepadení psychické potíže a musel navštěvovat psychologa.

Potřebujete řešit zabezpečení domu?

Náchodská policie zadržela gang, který vykrádal byty a domy v celém Česku
Organizovanou skupinu čtyř pachatelů, kteří se specializovali na vykrádání domů, se podařilo zadržet náchodským kriminalistům. Pachatelé mají na svědomí kolem 40 bytů a rodinných domů, ve kterých způsobili škodu za víc než jeden milion korun.

Čtveřice do domů vnikala násilím, rozlamovali zámky vstupních dveří. Uvnitř pak brali vše, co našli a co mělo v jejich očích nějakou cenu. Kromě peněz kradli například šperky a elektroniku včetně mobilních telefonů.

„Policisté je viní z toho, že se po dobu několika měsíců, minimálně od začátku roku 2013, po rozlomení vložky zámku vloupávali do obydlí, odkud odcizovali šperky, finanční hotovost, elektroniku a také mobilní telefony. Skupinka pobývala střídavě v Česku a také na Slovensku,“ informovala Eva Prachařová z náchodské policie.

Pachateli jsou dva muži a dvě ženy ve věku mezi zhruba 25 a 55 lety, všichni cizinci ze Slovenska, kteří již mají kriminální minulost. Navíc mezi nimi jsou příbuzenské poměry, má jít o otce se synem a jejich partnerky. Skupinka pobývala střídavě v Česku a také na Slovensku.

Dva z nich už byli za majetkovou činnost potrestaní, dva byli dokonce hledaní na území Slovenska, také za majetkovou trestnou činnost. K zadržení museli vyšetřovatelé přivolat zásahovou jednotku, pozatýkali je pak na Chrudimsku.

„Mohu říci, že jejich vypátrání nebylo snadné, protože se vloupání dopouštěli prakticky náhodně a na celém území republiky. Na Náchodsku vyšetřujeme deset případů, další případy jsou z Chrudimska, Svitavska, Hradecka a jiných regionů. Na dvě osoby byl podán návrh na vzetí do vazby, ostatní budou vyšetřovány na svobodě.“

Víc než čtyři desítky vloupání pachatelům policisté už prokázali, další prověřují. Jejich počet se tedy může ještě zvýšit, stejně jako celková způsobená škoda. Všem čtyřem podezřelým hrozí až osmileté tresty vězení.

Na našem webu najdete zaručené tipy jak na zabezpečení domu proti vloupání.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.

Nejdůležitější informace z článku

Případ Lukáše Špánika Organizovaná skupina vykradačů
Trest: 8,5 roku ve vězení za loupež banky a směnárny Škoda: přes 1 milion korun
Mladík přepadl banku, odcizil 3,7 milionu korun, střelil pracovníka do hlavy Vnikali násilím do domů, králi šperky, peníze, elektroniku
Páchání trestné činnosti v Polsku, Německu, na Slovensku Čtyři pachatelé, cizinci ze Slovenska, věkový rozsah 25-55 let
Potrestání podle trestní sazby 5-12 let Byli hledaní na území Slovenska za podobnou činnost