Kriminalita v České Republice klesá: Lidé mají víc peněz, tak nemají potřebu krást, vysvětluje policie

Přinášíme vám další článek, vloupání.

Zmatený zloděj na Karlovarsku: Na místě krádeže zapomněl mobil a místo činu omylem zapálilU bizarního případu zasahovali v polovině června policisté z Karlových Varů. Zloděj se tam pokusil vyloupit 2 automobily. Nenašel však nic cenného, a tak chtěl zmizet. Na místě činu ale zapomněl telefon. Vrátil se pro něj a na cestu si svítil zapáleným kusem papíru, tím omylem způsobil požár vozu.

U bizarního případu zasahovali v polovině června policisté z Karlových Varů. Zloděj se tam pokusil vyloupit 2 automobily. Nenašel však nic cenného, a tak chtěl zmizet. Na místě činu ale zapomněl telefon. Vrátil se pro něj a na cestu si svítil zapáleným kusem papíru, tím omylem způsobil požár vozu.

Hodně nevydařenou loupež má na svědomí sedmatřicetiletý recidivista. Ten jenom necelý měsíc po propuštění z vězení chtěl v Karlových Varech vykrást 2 zaparkované vozy značky Hyundai. Jenže ani v jednom zřejmě nenarazil na to, v co doufal, a tak chtěl z místa činu odejít.

„V té chvíli si však uvědomil, že zřejmě v jednom z vozidel vytratil svůj mobilní telefon. Vrátil se tedy do jednoho z vozidel, a protože byla tma, rozhodl se zde zapálit kus papíru,“ popsala podivný zločin policejní mluvčí Eva Valtová.

Zlodějova improvizovaná pochodeň však po chvíli zapálila celý interiér vozidla a způsobila škodu ve výši 270 tisíc korun. V případě prokázání viny může nešikovný lupič skončit ve vězení až na tři roky.

Sháníte GSM alarm?

Kriminalita v Česku klesá: Lidé mají víc peněz, tak nemají potřebu krást, vysvětluje policieV Česku loni meziročně klesla kriminalita o 12 procent na 217 927 trestných činů. Klesající trend policisté zaznamenali třetí rok za sebou. Objasněno loni bylo 116 081 trestných činů, což představuje 53,3 procenta případů. Na tiskové konferenci o tom informovalo vedení policie.

V Česku loni meziročně klesla kriminalita o 12 procent na 217 927 trestných činů. Klesající trend policisté zaznamenali třetí rok za sebou. Objasněno loni bylo 116 081 trestných činů, což představuje 53,3 procenta případů. Na tiskové konferenci o tom informovalo vedení policie.

Podle náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda loni klesla kriminalita ve všech krajích včetně Prahy. Podle Vilda může pokles souviset se spokojeností obyvatelstva, zlepšující se ekonomickou situací nebo dobrou prací policie. „V tuto chvíli bychom asi spekulovali. Snažíme se na to přijít a využít situace,“ řekl Vild.

Při trestné činnosti loni vznikly škody za 24,7 miliardy korun. Policisté naopak zajistili pachatelům trestné činnosti majetek za 9,9 miliardy korun, což bylo podle ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Michala Mazánka nejvíc v historii.

Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo téměř 118 000. Jejich počet meziročně klesl o více než 21 000, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo přes 28 000 a násilných činů 14 233. I v těchto kategoriích šlo proti roku 2015 o pokles.

V loňském roce se v Česku stalo 136 vražd, což byl proti roku 2015 pokles o 19 vražd. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 1991, kdy se jich stalo 107. Nejméně vražd se pak stalo v roce 1988, kdy jich bylo o sedm méně. Nejvíce vražd bylo naopak v roce 1998, kdy se jich stalo 313.

Na našem webu najdete zaručené tipy jak na zabezpečení domu proti vloupání.

Máte podezření, že se ve vašem okolí dějí nějaké nepravosti, ale nemáte důkaz? Možným řešením mohou být komerčně dostupné odposlechy