Policie obvinila pachatele takzvané loupeže století

Krádeže a vloupání do domu jsou čím dál častější.

Zbili mnichy v klášteře Češi? Na hlavy lupičů je vypsaná tučná odměna!Otřesný případ loupežného přepadení kláštera ve Vídni, který na konci loňského roku vyděsil zdejší obyvatele, mají možná na svědomí čeští občané. S prosbou o pomoc v pátrání po pachatelích, kteří tehdy brutálně zbili pětici mnichů, se na české kolegy obrátila rakouská kriminálka. Ta má dokonce podobiznu jednoho z pachatelů.

Otřesný případ loupežného přepadení kláštera ve Vídni, který na konci loňského roku vyděsil zdejší obyvatele, mají možná na svědomí čeští občané. S prosbou o pomoc v pátrání po pachatelích, kteří tehdy brutálně zbili pětici mnichů, se na české kolegy obrátila rakouská kriminálka. Ta má dokonce podobiznu jednoho z pachatelů.

K napadení došlo na severu Vídně ve čtvrti Floridsdorf. Dva maskovaní muži tu loni 27. prosince vnikli do Kostela Neposkvrněné Panny Marie, brutálně zbili pět mnichů a odnesli si peníze i dražší elektroniku. Na místo tehdy ihned dorazila policie i vrtulník záchranářů.

Pachatelé z místa činu však utekli. Nějaké informace se o nich ale brzy podařilo nasbírat. „Oba mluvili německy, ale s cizím přízvukem,“ řekl mluvčí rakouské policie Harald Sörös. A právě Dle vyšetřovatelů ze sousedního Rakouska by muži mohli mít český přízvuk. I proto se na české kriminalisty obrátili.

Rakušané dali české straně rovnou k dispozici podobiznu jednoho z lupičů. Ten má mít mimo jiné na svědomí ošklivé pohmožděniny a zlomeniny mnichů, všech ve věku kolem 60 let. „Lidé, kteří žijí v klášterech, jsou lidé mírumilovní, kteří usilují o společné dobro. Napadení v žádném případě není ospravedlnitelné,“ řekl Nově generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Rakouská policie mimo jiné prosí o pomoc právě i české občany. Údajný pachatel by měl být ve věku 30 -40 let, středně vysoké sportovní postavy a na hlavě by měl mít krátké tmavé vlasy. Pokud by někdo muže na portrétu poznal, měl by kontaktovat policii na lince 158 či navštívit nejbližší služebnu. A pozor. Odměna ho nemine. I kvůli pikantnosti celého případu se rakouská strana rozhodla za pomoc při dopadení vypsat odměnu 30 tisíc euro, tedy v přepočtu asi tři čtvrtě milionu korun.  

Sháníte GSM alarm?

Policie obvinila pachatele takzvané loupeže století
Policie tvrdí, že po osmi letech dopadla pachatele takzvané loupeže století. Ti měli v roce 2002 v Praze 6 přepadnout vozidlo bezpečnostní agentury, ve kterém bylo 154 milionu korun.

Policie dnes obvinila dva členy Berdychova gangu Tomáš Půtu a Maroše Šuleje. Další dva pachatele stíhá jako uprchlé. Celkem policie obvinila sedm lidí, dva během vyšetřovaní zemřeli a jedno trestní stihání pošle do ciziny, kde si obviněný odpykává už jiný trest.

Na začátku vyšetřování policie prověřovala 1.600 lidí. Skupinu pak zúžila na padesát a nakonec zbylo 7 podezřelých. „Ten zlom nastal zhruba před dvěma lety. Ale ty informace byly pouze kusé museli jsme je ověřovat. Byl to ještě běh na dlouhou trať,“ říká Josef Mareš z pražského policejního ředitelství.

Dle vedoucího oddělení loupeží Jiřího Zábrodského většinu peněz ze 154 milionu korun pachatelé už utratili: „To byly nákladné dovolené. Parta šesti až osmi chlapů jezdila po celém světě. Každý měsíc na 14 dní – na Seychely a podobně. Nakoupili nemovitosti, auta, jachty. Mají drahý životní styl.“

Obviněným hrozí 8 až 15 let vězení a policie nevylučuje, že se okruh obviněných ještě rozšíří. „Máme asi tři o kterých víme, ale nemůžeme to v současné době dokázat,“ upřesnil Zábrodský.

K přepadení došlo 16. září 2002, když auto bezpečnostní agentury Group 4 Securitas převáželo ulicí Evropská v Praze 6 peníze do banky. Tři muži v kuklách a černých kombinézách odcizili jak obrněný vůz, tak hotovost. Pod hrozbou použití střelných zbraní a výbušnin donutili tříčlennou posádku zastavit a vystoupit z kabiny. Nikdo z osádky nebyl zraněn.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak nejlépe zabezpečit dům proti vykradení.

Vybíráte fotopast? Recenze vám možná pomůže vybrat tu pravou. Přečtěte si naše recenze fotopastí.