Liberečtí kriminalisté tento rok vyřešili přes 50 případů loupežných přepadení

Přinášíme vám další článek, vloupání.

Liberečtí kriminalisté letos vyřešili přes 50 případů loupežných přepadení
V Libereckém kraji od začátku roku vzrostl počet loupežných přepadení. Do konce srpna letošního roku jich policisté evidují stovku, což je téměř stejně jako za celý loňský rok. Zadržet pachatele se podařilo v polovině případů.

Jen během září policie objasnila dva takové případy a v obou šlo o peníze. Ve Frýdlantu žena okradla seniora, za bílého dne mu na ulici ukradla peněženku.

„V prvním případě se jí to nepodařilo, žena však nic nevzdávala a zaútočila na muže podruhé. Muž se snažil ženu pronásledovat, ale upadl, a žena tak zmizela. Policisté ve spolupráci s kriminalisty ženu vypátrali. Prováděli prověrky ve městě, včetně kontrol heren, kdy ženu našli v jedné z nich,“ popsala policistka Vladimíra Šrýtrová.

Závažnější případ se stal přímo v centru Liberce. Osmnáctiletý muž tam přepadl šest žen, opět si vybíral hlavně důchodkyně.

„Jeho motivem samozřejmě bylo získat peníze, které použil na stravu a na nákup omamných látek,“ upřesňuje liberecký kriminalista, který muže z Děčínska zatýkal.

„Sám spontánně uvedl, že policisté ho zadrželi těsně před spácháním další trestné činnosti. V podstatě řekl, že jsme ho chytli za minutu dvanáct, protože už měl dobu vytipovanou další seniorku,“ dodal.

Loupežná přepadení neznamenají jen ztrátu kabelky, peněženky nebo mobilního telefonu. Velmi často dojde i ke zranění nebo dokonce i ke ztrátě života.

„Spoléhají na moment překvapení. Někdy stačí pevně držet kabelku, hlasitě zařvat nebo se zachovat nečekaným způsobem. Hlavní pravidlo však je aktivně neklást pachateli odpor, a to zejména v případech, kdy je pachatel ozbrojen,“ nabádá policistka Vladimíra Šrýtrová.

Policisté radí neklást odpor, lektoři sebeobrany naopak způsobit bolest

S touto taktikou ale nesouhlasí lektor sebeobrany Petr Mládek. Dle něj by se oběť útoku měla snažit způsobit útočníkovi co největší bolest.

„Ženy nemají takovou sílu úderu, takže pracujeme s vitálními body – oči, krk, genitálie. Úder, kop, tak aby ho to zneschopnilo. U toho není třeba síla, mám to vyzkoušené. Stačí opravdu dobře se trefit a jsem dole na zemi,“ říká Petr Mládek.

Lidé s rizikovým zaměstnáním jako například obsluha benzinové pumpy, trafikanti nebo ti, kteří mají noční služby, by měli Dle lektora absolvovat kurz sebeobrany. Základům se můžou naučit ženy, muži i celé rodiny s dětmi.

„Máme tři pravidla. Pokud můžu, tak odtamtud uteču. Pokud se tomu nemůžu vyhnout, tak udělám všechno pro to, aby se soupeř příště vyhnul mně. A třetí pravidlo, nikdy nepřemýšlej, když se bráníš, nad právními důsledky svého jednání. To řešíme až potom,“ upozorňuje Mládek.

Policie při zranění útočníka prověřuje způsob obrany. Vše, co se dá považovat za oplácení stejnými prostředky a stejnou silou, se dá nazvat přiměřenou obranou.

Potřebujete řešit zabezpečení domu?

Zloděje ve škole zachytila kamera: Víc poničil, než nakradlPoznáváte ho? Jestli ano, volejte okamžitě policejní linku 158! Doslova jako likvidační komando řádil v polovině března v jedné z třebíčských základních škol muž na policejním videu.

Poznáváte ho? Jestli ano, volejte okamžitě policejní linku 158! Doslova jako likvidační komando řádil v polovině března v jedné z třebíčských základních škol muž na policejním videu.

Do školy na ulici Bartuškova vlezl oknem v přízemí. „Budovu postupně procházel a snažil se vypáčit dveře na chodbách,“ uvedla mluvčí policie Jana Kroutilová. Jeho snažení však bylo z počátku marné. Nakonec začal prohledávat volně přístupné třídy a školní šatny.

„Podařilo se mu najít notebook a několik dalších věcí, se kterými se spokojil a ze školy poté odešel,“ dodala mluvčí policie. Kromě asi šestitisícové škody na odcizených věcech další tisíce korun nyní padnou na odstranění škod na poškozených dveřích a dalším vybavení.

Sledujte náš web, abyste věděli, jak nejlépe zabezpečit dům proti vykradení.

Máte podezření, že se ve vašem okolí dějí nějaké nepravosti, ale nemáte důkaz? Možným řešením mohou být komerčně dostupné odposlechy